Bio-lektioner

Seksuel reproduktion i frøplanter, der inkluderer blomstring og gymnospermer, udføres ved hjælp af frø. Det er normalt vigtigt, at frøene er i tilstrækkelig afstand fra moderplanten. I dette tilfælde er der en større chance for, at unge planter ikke behøver at konkurrere om lys og vand både indbyrdes og med en voksen plante..

Angiospermer (de blomstrer også) planter i processen med udvikling af planteverdenen løste problemet med frøfordeling mest vellykket. De "opfandt" et sådant organ som et foster.

Frugterne tjener som en tilpasning til en bestemt måde at sprede frø på. Faktisk distribueres frugterne ofte og frøene med dem. Da der er mange måder at sprede frugt på, er der mange frugtsorter. De vigtigste metoder til spredning af frugt og frø er som følger:

af vinden,

dyr (inklusive fugle og mennesker),

selvspredning,

med vand.

Frugterne af planter, der spredes af vinden, har specielle enheder, der øger deres areal, men ikke øger deres masse. Disse er forskellige bløde hår (for eksempel poppel- og mælkebøttefrugter) eller pterygoid udvækst (som ahornfrugter). Takket være sådanne formationer svæver frøene i luften i lang tid, og vinden bærer dem længere og længere væk fra moderplanten..

I steppe og halvørken tørrer planter ofte op, og vinden bryder dem af ved roden. Valset af vinden spreder tørrede planter deres frø over området. Man kan sige, at sådanne "tumbleweed" planter ikke engang har brug for frugt til at sprede frø, da selve planten spreder dem ved hjælp af vinden..

Frø af akvatiske og semi-akvatiske planter distribueres ved hjælp af vand. Frugterne af sådanne planter synker ikke, men bæres væk af strømmen (for eksempel i alen, der vokser langs bredden). Desuden er dette ikke nødvendigvis små frugter. I et kokosnødtræ er de store, men lette, så de ikke synker.

Tilpasningerne af plantefrugter til distribution af dyr er mere forskellige. Når alt kommer til alt kan dyr, fugle og mennesker distribuere frugt og frø på forskellige måder..

Frugterne af nogle angiospermer er tilpasset til at klamre sig til dyrepels. Hvis for eksempel et dyr eller en person passerer ved siden af ​​en burdock, vil flere stikkende frugter fange den. Før eller senere vil dyret kaste dem af, men burdockfrøene er allerede relativt langt fra det oprindelige sted. Ud over burdock er et eksempel på en plante med krogfrugter en streng. Dens frugter er af den skæve type. Imidlertid har disse hævelser små rygsøjler dækket af denticles..

De saftige frugter tillader planter at distribuere deres frø ved hjælp af dyr og fugle, der spiser frugterne. Men hvordan spreder de dem, hvis frugten og frøene spises og fordøjes af dyret sammen med det? Faktum er, at hovedsagelig den saftige del af fostrets perikarp fordøjes, men frøene ikke er det. De kommer ud af dyrets fordøjelseskanal. Frøene er langt fra moderplanten og omgivet af affald, der er kendt for at være god gødning. Derfor kan den saftige frugt betragtes som en af ​​de mest succesrige resultater i udviklingen af ​​den levende natur..

Mennesket spillede en vigtig rolle i spredningen af ​​frø. Så frugterne og frøene fra mange planter blev ved et uheld eller bevidst bragt til andre kontinenter, hvor de var i stand til at slå rod. Som et resultat kan vi for eksempel nu observere, hvordan planter, der er karakteristiske for Afrika, vokser i Amerika og planter, der er hjemmehørende i Amerika.

Der er mulighed for at sprede frø ved hjælp af spredning eller rettere selvspredning. Selvfølgelig er dette ikke den mest effektive metode, da frøene stadig er tæt på moderplanten. Denne metode observeres imidlertid ofte i naturen. Frøspredning er typisk for frø af bælg, bønner og kapsler. Når en bønne eller bælg tørrer op, vrides skodderne i forskellige retninger, og frugten revner. Frø flyver ud af det med lidt kraft. Sådan spreder ærter, akacia og andre bælgfrugter deres frø..

Frugtekapslen (for eksempel i en valmue) svajer i vinden, og frøene spilder ud af den.

Selvspredning er dog ikke begrænset til tørre frø. For eksempel flyver frøene ud af deres saftige frugt i en plante kaldet mad agurk. Det ophobes slim, som smides ud under pres sammen med frøene..

Distribution af frugt og frø

Frugt og frø er ofte meget langt fra de planter, de modnes på. Dette skyldes det faktum, at nogle frugter og frø bæres af vinden, andre spredes af dyr, mennesker, vand og nogle af selvspredning, som akacie og gal agurk.

Vinden spreder poppelfrø og nogle andre planter.

Poplarfrø, dækket med hvide dunede hår modner i maj. Faldende fra grenene bæres de af vinden, akkumuleres på jorden og ligner snefnug. Takket være de bløde hår bærer vinden poppelfrø over lange afstande. Mælkebøttefrugter spredes også.

Figur: 9. Distribution af frugt og frø: 1 - mælkebøtte; 2 - bjergaske 3 - burre; 4 - drej.

Maple frugter har to vingede udvækst. Fra frugterne falder frugterne hurtigt i luften. Derfor falder de ikke til jorden i lang tid og føres langt væk fra træet. Nogle tørrede steppeplanter brydes let af vinden ved roden, bæres langs jorden og ruller fra sted til sted, og frøene spredes. Steppeplanter, der drives af vinden, kaldes "tumbleweed".

Vand spreder frugterne og frøene fra ikke kun vandplanter, men også jordbaserede planter. F.eks. Smuldrer alfrugterne, der ofte vokser langs flodbredderne, ned i vandet, og strømmen bærer dem væk fra moderplanterne. Kokosfrugter falder ofte i havet og svømmer i lang tid, før de lander på kysten og spirer.

Frøene til mange ukrudt bæres undertiden ubevidst af dyr og mennesker. Så en kurv burdock med frugter, kaldet sammensatte frugter, klamrer sig fast til dyrenes hår eller menneskelige tøj, og frugterne er langt fra de planter, de er modne på.

En række ukrudt vokser i grøfter nær damme og floder. Dens blomsterstande er små gule kurve, og frugterne er hævede med torne dækket af nelliker, som er bøjet tilbage. En hund løber gennem et krat af et tog, et andet dyr eller en person vil passere - og små tornede frugter klæber tæt til uld eller tøj, så meget at du ikke kan rense det med en børste, du skal vælge med dine hænder. Planter kommer ikke kun med sej, men også med klæbrige frugter. Sådanne frugter i glem-mig-ikke.

Frøene til planter med saftige frugter - bjergaske, hyldebær, tyttebær, blåbær, fuglekirsebær, dallilje - spredes af fugle. De spiser disse frugter og flyver fra sted til sted sammen med affaldet og kaster de intakte frø af de spiste frugter ud..

Figur: 10. Distribution af frugt og frø: 1 - birk; 2 - ahorn; 3 - gal agurk 4 - valmue.

Frugter og frø fra nogle planter klæber eller klamrer sig til poser og lastballer og ender i afsondrede hjørner af vogne, biler og fly. Ved losning falder frøene på jorden, spirer og finder ofte sig selv et nyt hjem. Så plantain, som findes på stier og veje, blev engang importeret fra Europa til Amerika. Det er grunden til, at de oprindelige folk i Amerika - indianerne - kalder plantainen "den hvide mands fodaftryk.".

Selvspredning af frø kan observeres i mange planter. For eksempel, om sommeren, på en varm, solskinsdag nær buskene med gul akacie, kan du høre en let knitring - modne akaciebønner knækker og spreder frø.

Spred deres frø og frugter af ærter, bønner, bønner. Derfor skal frugterne af disse planter høstes uden at vente på, at de tørrer helt. Ellers åbner de sig, smider frøene væk, afgrøden dør.

I nærheden af ​​Odessa og på Krim, på tørre skråninger og havkysten, kan du finde en ukrudtsplante kaldet mad agurk. Efter at frøene modnes, akkumuleres slim i frugterne, der sammen med frøene flyver kraftigt ud af frugterne. Det ser ud til, at en sur agurk skyder frøene.

Hvis du finder en fejl, skal du vælge et stykke tekst og trykke på Ctrl + Enter.

Sådan udfyldes tabellen "Plante / frugtstruktur / distributionsmetode" ?

Verden omkring 3. klasse.

Der kan være mange muligheder, sandsynligvis de enkleste planter, som vi alle har set, og forestil dig, hvordan de vokser og spredes, skal tages til tredje klasse.

Ærter - Frugtbælg, hvor frøene modnes - Spredes ved udgydelse.

Bjergaske - Frugtbær med frø - Distribueres hovedsageligt af dyr.

Æbletræ - Frugtæble, hvori der er små frø - Spredt af dyr, der bruger dem til mad, og af mennesker.

Burdock, også kendt som Burdock - Frugten kaldes achene - Den spredes ved at fastgøre sig til dyrehår eller tøj til mennesker

Mælkebøtte - Frøfrugt (fnug) - Spredt af vind.

Cedertræ - Frugtkegle - Spredt af dyr og udslæt, når det er modent.

Ærter

Det er en slægt af etårige urteagtige planter af bælgfrugterfamilien. Hjemlandet for de fleste af dets arter betragtes som det europæiske og afrikanske middelhavsområde samt Centralasiens territorier. Arkæologer hævder, at ærtefrø er blevet brugt af mennesker siden stenalderen.

Blandt andre grøntsager er denne bælgplante kendetegnet ved, at den indeholder en stor mængde protein og fiber, så den har en gavnlig virkning på fordøjelsesprocesserne og kan være en god proteinkilde for vegetarer og atleter..

Nyttige egenskaber ved ærter

Sammensætning og kalorieindhold

Grundlæggende stoffer
(g / 100 g):
Frisk
grøn [1]
Frisk
bælg [2]
Frosset
grøn [3]
Dåse
grøn [4]
Tør
fliset [5]
Vand78,8688,8989.3085,138,69
Kulhydrater14.457.557.2010.6061,63
Sukker5.674-3.203.14
Fordøjelsesfibre5.72.63.13.322.2
Protein5.422.82.83.0123.12
Fedt0,40,200,300,483,89
Kalorier (Kcal)81424258364
Mineraler (mg / 100 g):
Kalium244200192106852
Fosfor108535163334
Magnesium3324231963
Calcium2543502046
Natriumfem44185fem
Jern1,472,0821.294,73
Zink1.240,270,410,723.49
Vitaminer (mg / 100 g):
C-vitamin40,060,022.07.81.8
PP-vitamin2.0900,6000,5000,9953.608
Vitamin B10,2660,0800,0600,0770,719
A-vitamin0,2300,3260,0420,0230,045
Vitamin B60,1690,1600,1540,0650,140
Vitamin B20,1320,1500,1000,0240,244
E-vitamin0,130,39-0,020,12

Fra ovenstående tabeller følger det, at ærter er mest gavnlige for kroppen, når de er friske. Både ærterne og bælgene (egnede til forbrug) indeholder meget vitaminer og mineraler. Derudover er denne grøntsag ikke farlig for dem, der ønsker at tabe sig - den er lav i kalorier..

Hvad angår de forskellige behandlingsmetoder for grønne ærter, har de en anden effekt på næringsværdien. Så frysning fratager kun delvist næringsstoffer og vitaminer, men efter konservering forbliver en ubetydelig mængde næringsstoffer i grøntsagen. Tørre gule ærter er til gengæld ikke særlig rige på vitaminer, men har et ekstremt højt indhold af protein og kostfibre.

Ærternes helbredende egenskaber

Ærter er en af ​​de rigeste kilder til plantebaseret protein, som kroppen har brug for som et byggemateriale til muskler og knogler. Det giver også en langvarig følelse af fylde, fordi det sammen med kostfibre bremser fordøjelsesprocessen og hæver niveauet af hormoner, der reducerer appetitten [6]. Med hensyn til proteinindhold sammenlignes ærter ofte med kød, og ofte bliver denne grøntsag en integreret del af kosten for vegetarer og veganere..

Uanset hvor ens proteinerne af plante- og animalsk oprindelse er ens, er de stadig ikke identiske, så ærter kan ikke blive en fuldgyldig erstatning for kød. Ved at spise denne grøntsag modtager kroppen ikke den essentielle aminosyre methionin, som er involveret i et stort antal biokemiske processer. For eksempel indeholder 100 g ærter kun 0,082 g methionin, og 100 g oksekød indeholder 0,588 g.

På den anden side kom forskerne til den konklusion, at det høje indhold af methionin og dets derivat - homocystein - i kroppen fører til problemer med blodkar, trombedannelse og aktivering af gener, der udløser aldring. Det er bedst at afbalancere og holde methionin i minimumsområdet. Du kan opnå dette ved at reducere dit kødindtag og tilføje andre proteinkilder som ærter til din kost..

Også friske grønne ærter giver kroppen en reel vitaminopladning. Grøntsagen har en høj koncentration af B-vitaminer og indeholder også vitamin C, PP, E, A, K. Derudover erter er rige på sporstoffer som kalium, magnesium, fosfor, jern, zink, selen. Alle disse vitaminer og næringsstoffer spiller ofte en nøglerolle i mange processer i kroppen, og deres mangel kan føre til alvorlige sygdomme.

Bemærk, at sammen med ærter kommer et antal værdifulde syrer ind i kroppen. For eksempel er glutamin et væsentligt element for hjernens funktion. Denne neurotransmitteraminosyre deltager aktivt i metabolismen af ​​hjernevæv. Pantothensyre er også uerstattelig i metaboliske processer. Det giver også syntesen af ​​kolesterol, hæmoglobin, histamin. Endelig er det vanskeligt at overvurdere vigtigheden af ​​folinsyre, som er involveret i dannelsen af ​​røde blodlegemer og bidrager til normaliseringen af ​​hæmatopoiesis..

Den positive virkning af ærter på fordøjelsessystemet er forbundet med tilstedeværelsen af ​​kostfibre i dets sammensætning. De fungerer som naturlige probiotika, holder gavnlige bakterier i live og forhindrer patogene organismer i at formere sig i tarmene. Dette hjælper med at forhindre forskellige gastroenterologiske problemer og endda tyktarmskræft [7]. Fiber kan også hjælpe med at lindre forstoppelse. Og det provokerer også produktionen af ​​et element i spyt, som er ansvarlig for kampen mod tandplaque..

Bemærk, at brugen af ​​ærter har en gavnlig virkning på det menneskelige hjerte-kar-system. Det høje indhold af kalium, magnesium og calcium hjælper med at opretholde et normalt blodtryk. Kostfibre hjælper med at normalisere kolesterolniveauer og reducerer følgelig risikoen for åreforkalkning. Derudover beskytter antioxidanter sammen med vitamin A og E celler mod ødelæggelse og bidrager således til kampen mod hjerte-kar-sygdomme, samtidig med at kræft forhindres [8].

Det anbefales at bruge ærter til diabetes. For det første har denne grøntsag et lavt glykæmisk indeks - et mål for hvor hurtigt blodsukkeret stiger efter indtagelse af et produkt. Fiber reducerer absorptionshastigheden af ​​kulhydrater, hvilket fører til en gradvis snarere end hurtig stigning i niveauet [9]. Hvad mere er, viser forskning, at ærter på grund af dets høje proteinindhold hjælper med at stabilisere blodsukkeret hos type 2 diabetikere [10].

Ikke desto mindre, på trods af de mange gavnlige egenskaber, fortsætter mange med at være ambivalente med ærter, da de er en af ​​de førende blandt de fødevarer, der forårsager oppustethed og luft i maven. Sagen er, at denne grøntsag ikke absorberes fuldstændigt i tyndtarmen og kommer ind i tyktarmen, hvor de bakterier, der lever der, angriber den. Kombinationen af ​​disse mikroorganismer med enkle sukkerarter indeholdt i ærter fører til gæring og gasdannelse. I modsætning til almindelig opfattelse absorberes disse gasser i så minimale mængder, at de ikke skader kroppen, men alligevel skaber de visse ulemper..

Der er dog flere måder at slippe af med ubehaget. For det første kan du kombinere ærter med mad som dild, gurkemeje og mynte. De hjælper med at bryde gasser i små bobler, hvilket reducerer oppustethed. For det andet kan spise spirede eller gennemblødte ærter hjælpe. Dette præparat fremmer produktionen af ​​yderligere enzymer, der fremskynder fordøjelsesprocessen. Endelig giver inkluderingen af ​​ærter i kosten løbende kroppen mulighed for at vænne sig til det og begynde at producere mere amylase, som nedbryder sukker og dermed forhindrer gæringsprocessen..

Anvendelsen af ​​ærter i medicin

I dag er denne bælgfrugt endnu ikke brugt til fremstilling af medicin, men den har et godt potentiale til at blive brugt i medicinalindustrien. For eksempel mener japanske forskere, at ærter har immunmodulatoriske egenskaber og kan blive en af ​​komponenterne i immunstimulerende midler. Derudover kan det til terapeutiske formål anvendes i præparater til normalisering af tarmmikroflora..

Bemærk også, at ærteprotein er lavet af frø af såsåter, som bruges i sport og ernæring. Det stimulerer væksten af ​​muskelvæv og giver i modsætning til animalsk protein mindre stress til nyrerne.

Anvendelsen af ​​ærter i traditionel medicin

I folkemedicin fremstilles forskellige lægemidler på basis af ærter, men det anbefales ikke at bruge dem som hovedmedicin. Disse naturlige præparater kan være et supplement til terapi eller i nogle tilfælde forebyggelse. Det er også bydende nødvendigt at konsultere din læge om deres anvendelse..

Balancen mellem vitamin- og mineralkomplekser gør ærter til en værdifuld diætgrøntsag til nyresygdom. Grøntsagen har en vanddrivende virkning og fjerner salt fra kroppen og forhindrer dannelsen af ​​sten. Derudover kan det hjælpe med at bryde eksisterende sten i mindre stykker for at lette deres eliminering fra kroppen. Til dette formål anbefaler folkelæger at lave et afkog af unge ærter. Nogle anbefaler at tilføje plantens blade og selve bønnerne til den..

Skud opsamles i blomstringsperioden, vaskes, knuses og hældes med vand (med en hastighed på 2 spsk pr. 1 glas vand). Efter kogning skal stilkene stå på svag varme i 10 minutter. Derefter skal bouillon få lov til at brygge i ca. 30 minutter og sil den. For at agenten kan producere den ønskede effekt, er det nødvendigt at tage bouillon i ca. en måned. Normalt drikkes det 2 spiseskefulde 3-4 gange om dagen før måltiderne..

Til hudsygdomme som eksem og erysipelas såvel som for purulente sår anbefaler traditionelle healere at bruge ærter eksternt. For at gøre dette kan du blande et par spiseskefulde ærmel med proteinet fra et råt kyllingæg og blande indtil det er glat, påfør det berørte område af huden. En anden mulighed: bland æggehvide med umodne ærter moset i grød.

Også ærter betragtes som en god hjælper i kampen mod byller og carbuncles. Til behandling af sådanne purulent-inflammatoriske sygdomme fremstilles grødomslag af ærmel. De giver hurtigere modning og blødgøring af beskadigede hudsegmenter. Af den måde kan du selv lave mel derhjemme. Tørre ærtekorn skal hugges og koges med kogende vand i forholdet 1 til 1. Rør blandingen, afkøl den for at undgå forbrændinger og påfør den varme på det ømme sted, og dæk den med papir og bandager. Lad det stå et par timer.

Derudover anbefales ærmel til anvendelse i tilfælde af fordøjelsesproblemer (især forstoppelse) med høje kolesterolniveauer (som en forebyggelse af åreforkalkning) og høje sukkerniveauer. Traditionelle healere mener også, at ærtemel hjælper med at genoprette normal blodcirkulation i hjernen, hvilket igen fører til et fald i hovedpine og forbedret hukommelse. Til sådanne formål skal du normalt tage 1 tsk mel på tom mave dagligt..

Anvendelsen af ​​ærter i orientalsk medicin

I øst har ærter været kendt i meget lang tid. For eksempel findes omtale af ham i de gamle indiske vedaer. Ifølge legenden blev denne bælgfrugt givet til mennesker af guderne, da jorden stoppede med at producere afgrøder. Den legendariske hersker og inkarnation af Gud på jorden, Prthu Maharaj, vidste, hvordan man kunne kommunikere med jomfruerne - halvguder, kontrollerende energier, stjerner, elementer. For at redde folk fra sult rådede de linealen om at plante bælgfrugter, som under vækst akkumulerer solens energi og derefter overfører den til mennesker.

I det gamle Kina var ærter et symbol på rigdom og velstand. Der klassificeres det som et neutralt produkt, der har en mild og beroligende virkning på kroppen. Kinesiske folkelæger mener, at denne grøntsag stimulerer milten, forbedrer fordøjelsen, bekæmper forstoppelse, har en mild vanddrivende virkning og som følge heraf reducerer hævelse. Generelt betragtes ærter som et sundt produkt, der toner og styrker kroppen..

I tibetanske klassiske medicinske afhandlinger blev ærter foreslået til behandling af hudsygdomme. For at gøre dette blev de berørte områder rådet til at gnide med ærmel. Disse behandlinger blev også anset for at forbedre cirkulationen og lindre fordøjelsesbesvær..

Ærter inden for videnskabelig forskning

Forskere ved Københavns Universitet har fundet ud af, at planteprotein mætter menneskekroppen bedre end animalsk protein. Eksperimentet involverede 43 unge mænd, der fik serveret tre måltider bestående af enten mad rig på planteprotein (hovedsageligt ærter) eller fødevarer, der indeholder animalsk protein (hovedsageligt svinekød, vildt og oksekød). Som et resultat viste det sig, at de, der spiste bælgfrugter, var mætte bedre og indtog i gennemsnit 12% færre kalorier ved det næste måltid end dem, der spiste kød [11].

Forskere tilskriver dette det høje fiberindhold i ærter. Selvom bælgfrugter er mindre proteinrige end kød, skaber de en følelse af fylde på grund af deres grove kostfibre [11]. Resultaterne af eksperimentet var vigtige med hensyn til at inkludere ærter i kosten..

De næste undersøgelser ventede ikke længe. Så på baggrund af resultaterne af tidligere eksperimenter fortsatte canadiske forskere med at udvikle dette emne. I deres eksperiment deltog 940 mennesker (mænd og kvinder), der modtog 130 g ærter om dagen i 6 uger. Samtidig begrænsede de sig ikke til andre produkter og førte en velkendt livsstil. Som et resultat tabte hver af deltagerne i gennemsnit 0,34 kg i løbet af denne periode, selv når man modtog den mindste del af ærter og uden at gøre en indsats..

Forskere ved det samme forskningscenter i Toronto formåede at finde ud af, at introduktionen af ​​bælgfrugter, herunder ærter, i kosten reducerer kolesterolniveauet med 5%. At spise disse fødevarer dagligt vil reducere risikoen for at udvikle hjerte-kar-sygdomme, som nu betragtes som en af ​​de største dødsårsager, ifølge forskerne. Bemærk, at der blev observeret et mere mærkbart fald i kolesterol hos mænd, da de som regel overvåger deres diæt mindre, og deres indledende indikatorer er dårligere end hos kvinder [13].

Japanske forskere mener til gengæld, at ærter kan bruges til at løse problemer med mave-tarmkanalen. Efter en række eksperimenter på mus kom de til den konklusion, at grøntsagen i sin virkning ligner probiotika: det forbedrer funktionerne af slimhinder betydeligt, øger lokal immunitet og forstyrrer den vitale aktivitet af patogene mikroorganismer. Ifølge forskerne er problemet imidlertid, at for at opnå det ønskede resultat skal ærterne spises i store mængder, så nu studerer de mekanismen for dens virkning og vil snart forsøge at syntetisere det nødvendige stof [14].

Blandt andet har ærter vist sig at være effektive til behandling af hypertension og lindring af symptomer på kronisk nyresygdom. Ofte er disse to sygdomme forbundet i en ond cirkel: højt blodtryk påvirker nyrefunktionen negativt, og nyresvigt opretholder højt blodtryk. Imidlertid er det muligt at forsinke eller endda forhindre udvikling af nyresvigt, når du bruger ærteprotein. Hvis sygdommen allerede har udviklet sig, vil ærteprotein i det mindste holde blodtrykket på et normalt niveau og reducere byrden for nyrerne [15].

Forskerne gennemførte et eksperiment på rotter, hvor halvdelen af ​​gnavere med polycystisk nyresygdom fik ærteproteinhydrolysat (proteinet er delvist ødelagt og oprenset af enzymer, hvorefter kun de mest essentielle aminosyrer er tilbage), og den anden ændrede ikke deres sædvanlige diæt. Som et resultat oplevede dyr på en proteindiæt et fald på 20 procent i blodtrykket. Disse resultater ser lovende ud, da komplikationer forårsaget af forhøjet blodtryk i de fleste tilfælde bliver dødsårsagen hos patienter med nyresvigt [15].

Ærter til vægttab

Ernæringseksperter har endnu ikke været i stand til at give en utvetydig vurdering af ærter. Dette er utvivlsomt et meget sundt produkt, men dets optagelse i kosten, når man taber sig, er et emne, der giver plads til diskussion. For eksempel i løftediet fra den berømte Hollywood-læge Nicholas Perricone er ærter i kategorien forbudte grøntsager, men den berømte canadiske ernæringsekspert Russell de Sousa hævder, at det daglige forbrug af denne bælgfrugt hjælper med at tabe ekstra pund uden megen anstrengelse..

Nå skal du først finde ud af, hvilken slags ærter vi taler om. Da der ved tilladelse eller forbud mod anvendelse af et bestemt produkt tages flere parametre i betragtning, og de er forskellige for ærter, afhængigt af metoderne til dets fremstilling. Først skal du se på kalorieindholdet. Fra dette synspunkt er friske grønne ærter absolut egnede til enhver diæt. Den indeholder en masse næringsstoffer og vitaminer og kun ca. 80 kcal pr. 100 g. Situationen er helt anderledes med tørre ærter, hvis energiværdi når 350 kcal pr. 100 g..

Dette er dog ikke alt. En modsigelse opstår, når man overvejer den anden parameter - et produkts glykæmiske indeks (en indikator for effekten af ​​kulhydrater på ændringer i blodsukkerniveauet). Så i friske ærter er det 50 enheder og i tørre ærter - 25. Det vil sige friske ærter frigiver straks energi, og niveauet af glukose i kroppen stiger hurtigere, og følgelig opstår en sultfølelse meget hurtigere. Men når du spiser tørre ærter, som også indeholder meget protein og fiber (som det fordøjes langsommere), forbliver følelsen af ​​mæthed i længere tid.

Så hvis kosten indebærer at opgive kød, kan tørre ærter kompensere for proteinmangel. Derudover vil det give den nødvendige energi og styrke under fysisk anstrengelse. Desuden viser resultaterne af nogle undersøgelser os, at med regelmæssig indtagelse af små portioner tørre korn mister en person overvægt. Dette skyldes hovedsageligt, at du efter en skål med ærter ikke har lyst til at spise længere. Derudover hjælper denne grøntsag med at forbedre fordøjelseskanalens funktion, hvilket også er vigtigt for normalisering af vægten. Hvis kalorieindholdet i ærter stadig er for højt for dig, kan du medtage i din kost meget lettere friske grønne ærter..

Endelig, hvis du allerede har nok protein i din kost, så kan ærter virkelig være værd at give op. Fordi en stor mængde protein lægger en tung byrde på nyrerne. En proteindiæt er også kontraindiceret for dem, der udelukkende forsøger at tabe sig gennem diætændringer uden fysisk aktivitet. I dette tilfælde vil det akkumulerende protein gradvist blive til glucose og kun fremkalde overskydende vægtøgning..

Ærter i madlavning

Ærter er elsket og brugt i lang tid i næsten alle lande i verden. Det vides at have været populært blandt de antikke græske almindelige. I Rusland blev der siden middelalderen lavet mange forskellige retter af ærter, men i disse dage blev de også spist hovedsageligt af de fattige. Men i Frankrig blev friske grønne ærter serveret i velhavende hjem som en delikatesse, og tørre bønner var almindelige menneskers lod..

I dag betragtes ærter på ingen måde som en andenrangs mad. For eksempel forbereder de i Holland i en af ​​de bedste restauranter i Amsterdam, som ligger ikke langt fra det kongelige palads, en specialitet - ærtesuppe med røget kød. For nogle folkeslag (for eksempel i Latinamerika) udgør denne bælgplantekultur generelt grundlaget for en plantemenu. I Mellemøsten er forresten de såkaldte "fåreærter" eller kikærter udbredt. Dette er dog ikke en særlig ærtesort, men dens nære slægtning, en bælgfrugt, der tilhører en anden slægt..

Ved madlavning anvendes ærter på forskellige måder: de spises friske, tilsættes kødretter, salater, dåse, supper, korn, kartoffelmos, koteletter er lavet af det, det bruges som fyld til vegetariske dumplings, tærter og pandekager. Og i Kina kom de endda op på ideen om at tilføje ærter til is..

Det er interessant, at vi har friske grønne ærter om sommeren, det er almindeligt at spise separat fra alt andet, selvom de perfekt passer ind i enhver grøntsagssalat. Føj det for eksempel til tomater, rødløg, tofu og chili peber (eller hvidløg). Du kan krydre en sådan salat med olivenolie..

Et andet interessant punkt: vi er vant til at forberede ærtesuppe af tørre korn, men der er også en lysere sommerversion af denne skål, der bruger en ung grøntsag. Opskriften på moset ærtesuppe er meget enkel. Kog vandet i en gryde, kast et par mynteblade i det, smid ærterne (du kan bruge et frossent produkt i lavsæsonen) og kog i 3 minutter. Under en sådan kortvarig varmebehandling har nyttige stoffer ikke tid til at kollapse. Derefter skal du dræne vandet, male ærterne og mynten i en blender og hæld den resulterende blanding tilbage i bouillon. Tilsæt salt, peber og olivenolie.

Hvis du foretrækker en traditionel suppe eller mosede ærter lavet af tørre korn, skal du være opmærksom på flere nyttige livshacks. For det første tilrådes det at bløde ærterne inden kogning - dette er kendt for mange, men ikke alle ved, at man i processen kan tilføje en teskefuld bagepulver til vandet, og dette fjerner enzymblokkere, der hjælper ærterne med at fordøje bedre og hurtigere. Således hjælper det delvist med at løse problemet med oppustethed og luft i maven..

For det andet, hvis du har glemt eller ikke har haft tid til at suge bønnerne i blød, skal du tilføje noget koldt vand til panden hvert 5-7 minut for at fremskynde kogningen. Du kan også koge ærter i en langsom komfur. Sandt nok, det vil tage mere tid - omkring halvanden time med "slukning" -tilstand.

Hvad angår ærternes kompatibilitet med andre produkter, er det godt at bruge det med frisk paprika, kål af enhver art, agurker, gulerødder, tomater, courgette, ægplanter og roer. Surkål og agurker er også gode. Kombiner ikke ærter med korn og mejeriprodukter..

Anvendelsen af ​​ærter i kosmetologi

På trods af at bælgfrugter generelt og ærter i særdeleshed har mange nyttige egenskaber, er kosmetik baseret på dem så sjældne, at de kan tælles på fingrene på den ene hånd, og dybest set handler det om at give en anti-aging effekt. Således har det lettiske firma ITLA.LV udgivet en serie cremer "La Femme élégante", der indeholder ærtekstrakt. Løftecremer og masker med et ekstrakt af denne bælgplantekultur blev også udviklet af spanierne (Natura Bisse ultra-reparerende øjenkonturcreme) og russerne (Russian Field anti-wrinkle cream).

Og selvom ærter nu ikke bruges aktivt i kosmetologi, betragtes de som en god assistent i kampen mod hudsygdomme. Ifølge legender led Katarina II af problemhud i ansigtet og skammede sig for at demonstrere det offentligt, påførte hun et lag mel som et pulver. Naturligvis forværrede dette kun situationen, og nye pletter og irritationer dukkede op i ansigtet. Derefter rådede en af ​​domstolslægerne kejseren til at prøve en romersk ærtermaske. I en træmørtel var det nødvendigt at knuse ærterne, tilsætte creme fraiche og påføre ansigtet flere gange om ugen. Kejserinden var meget tilfreds med resultaterne, da hendes hud blev hvid og glat..

Selv om den videnskabelige effektivitet af "ærtekosmetik" ikke er blevet bekræftet, bruger kvinder stadig ofte deres egne præparater. I princippet giver dette sund fornuft, da denne grøntsag har et kompleks af B-vitaminer, E-vitamin og antioxidanter, der har en positiv indvirkning på tilstanden af ​​integrationen. Masker bruges både til at fjerne ufuldkommenheder og til at opretholde en sund og ungdommelig hud..

Til tørre og normale hudtyper anbefales det at bruge friske grønne ærter, der giver god hydrering. For at forberede masken skal den æltes til en puretilstand. Som regel udføres proceduren en gang om ugen. For ejere af fedtede hudtyper er produkter fremstillet af tørre ærter bedre egnet - de tørrer overhuden og bekæmper acne. Normalt koges tørre bønner enten og moses eller males i en kaffekværn til en meltilstand. Det er nødvendigt at anvende masken 2 gange om ugen. Opbevar midlerne på huden i højst 10-15 minutter, og skyl derefter godt med vand.

Blandt de mest populære opskrifter til tør hudmasker fremhæver vi følgende:

  • Bær og ærter. To spiseskefulde ærterpuré blandes så meget som muligt med to spiseskefulde hakket solbær. Det menes at hjælpe med at bekæmpe rynker..
  • Oliven og ærter. To spiseskefulde frisk ærtepuré kombineres med en spiseskefuld olivenolie, tre dråber appelsinether og rå kyllingæg. En sådan maske skal have en løftende effekt..
  • Ren ært. Hvis du bare vil fugte din hud, skal du bare anvende ærtepuré på dit ansigt uden at tilføje flere ingredienser..

Til fedtet hudpleje kan følgende opskrifter være nyttige:

  • Den klassiske maske er designet til at fjerne fedtet glans. Tre spiseskefulde ærmel skal hældes med vand eller mælk, så der opnås en viskøs blanding.
  • Rensemasken tilberedes med 30 g mel, 30 g havregryn, lidt vand, en knivspids muskatnød og kanel. Masken skal have en pillende effekt, derfor er det nødvendigt at anvende den med massagebevægelser og derefter lade den være i ansigtet i 5-7 minutter.

Farlige egenskaber ved ærter og kontraindikationer

Fordelene ved ærter er ubestridelige, men på samme tid er der nogle kontraindikationer for brugen. For eksempel anbefales det ikke til mennesker med gigt under en forværring af gastrointestinale sygdomme med akut nefritis og kredsløbssygdomme..

Derudover indeholder ærter såkaldte antinæringsstoffer - forbindelser, der forstyrrer absorptionen af ​​næringsstoffer. Af alle bælgfrugter indeholder ærter de mindst antinæringsstoffer, men de er der stadig og kan ud over at neutralisere nyttige mineraler skabe fordøjelsesproblemer. Især skal der udvises forsigtighed hos mennesker, der spiser ærter som deres vigtigste proteinføde, og hos dem, der lider af kronisk underernæring..

Blandt de mest aktive antinæringsstoffer i ærter er fytinsyre og lektiner. Den første binder mineraler og forhindrer kroppen i at absorbere nok jern, calcium, zink og magnesium. Og sidstnævnte bidrager til øget gasproduktion og oppustethed. For at forhindre ærternes negative virkning på kroppen og lade alle nyttige elementer absorberes, er det nødvendigt:

  • spis bønner, især friske, i moderate portioner (120-170 g);
  • spir eller blød bønnerne inden madlavning og spisning.

Vi har samlet de vigtigste punkter om fordelene og mulige farer ved ærter i denne illustration, og vi vil være meget taknemmelige, hvis du deler billedet på sociale netværk med et link til vores side:

Hvordan man vælger, og hvordan man opbevarer ærter

Når du køber friske grønne ærter, skal du være opmærksom på farven: bælgene skal være grønne uden at gulne. Derudover skal de bryde let og med en knas og frigive juice. Bemærk, at dette er en letfordærvelig grøntsag, der hurtigt mister sin smag og nyttige kvaliteter, så det tilrådes at spise den straks efter høst eller køb. Opbevares bedst i en lukket beholder i køleskabet i ikke mere end 7-10 dage.

Når du vælger tørre ærter, skal du se på ærternes størrelse: de skal være mellemstore (3-4 mm i diameter). Farven kan være enten gul eller grøn, men ikke lilla, da disse allerede er fodervarianter. Tør denne bælgfrugt kan opbevares i plastemballage i op til 5 år og i en hermetisk lukket beholder eller i et vakuum - og alle 10. Selvom det er at foretrække at bruge glasbeholdere med en lille mængde salt i bunden - vil dette hjælpe med at afværge insekter og fjerne overskydende fugt. Forresten, hvis du spekulerer på, hvordan man hurtigt koger ærteregrød og vil have, at ærterne koger let, indtil de er glatte, skal du vælge tørre knuste korn.

Endelig, som for dåseærter, når du vælger det, skal du foretrække glasbeholdere, som giver dig mulighed for at overveje produktets kvalitet. Ærterne skal være hele og ikke krøllede. Låget på dåsen bør heller ikke være hævet. Derudover skal du helt sikkert være opmærksom på kompositionen. I et kvalitetsprodukt er der intet andet end vand, sukker, salt og ærter, hvis indhold forresten ikke skal være lavere end 65%. Produktionsdatoen spiller også en vigtig rolle, da producenter fra maj til juli normalt bruger friske råvarer og resten af ​​tiden - frosne eller frysetørrede.

Interessante fakta om ærter

I mange kulturer er ærter på jorden forbundet med guddommelig forsyn. For eksempel måtte han ifølge en af ​​legenderne arbejde hårdt, da Gud udviste den syndede Adam fra haven. Og da han pløjede jorden, rullede tårerne ned over kinderne og faldt ned i jorden og blev til ærter.

Fra mere pålidelig information er det kendt, at ærter ofte blev plantet langs veje, så fjerne rejsende kunne få nok. Det blev også brugt til forskellige ritualer. For eksempel for at tiltrække held og lykke blev 22 tørre ærter sat i et jernkrus, dækket med deres venstre hånd og raslede med indhold og gik rundt i huset i en cirkel. Men i det gamle Rom blev ærter brugt til kærlighedsstaver. Så der var en tro på, at dele af en ærter delt i halvdelen er tiltrukket, så pigerne holdt den ene halvdel for sig selv og kastede den anden halvdel til deres elskede.

I Japan har ærter længe og stadig symboliseret godt helbred. Det menes, at det skal være på nytårsbordet sammen med nudler - et symbol på lang levetid og riskager - et symbol på overflod [17]. I middelalderens Frankrig blev ærter til gengæld ikke kun et symbol på sundhed, men blev til en reel frelser for folket. De grimme huse for almindelige mennesker lagrede varmen meget dårligt, så i kolde vintre blev mange syge og døde.

Situationen blev reddet af kong Charles V, der fra et af sine besøg i Spanien bragte en usædvanlig ny kultur - ærter. Det viste sig, at en spansk adelsmand behandlede Charles med ærteregrød med stegt svinekød. Den franske monark kunne godt lide det faktum, at maden forblev varm gennem det to timers måltid. Han beordrede at bringe flere hundrede vogne hjem med denne bælgfrugtafgrøde. Hun såede marker i den sydlige del af landet, og fra det øjeblik blev ærtergrød med bacon en fransk folkeskål, der varmet mange familier i svær frost..

Men i det antikke Grækenland havde bønner et kontroversielt ry. Hovedsageligt fattige spiste dem, mens intellektuelle mente, at ærter sløvede sindet og forårsager søvnløshed. Den berømte matematiker og filosof Pythagoras forbød endda sine studerende at bruge den. Der er en legende om, hvordan pythagoreere, der flygtede fra deres fjender, pludselig stoppede og blev fuldstændig besejret, fordi de ikke turde krydse den mark, der var sået med bønner [17].

Interessant er der en sjælden genetisk lidelse kaldet Fauvisme. Det er mest almindeligt i Iran, Irak, Marokko, Italien og Frankrig. Dens oprindelse er stadig uklar, og mekanismen for beskadigelse af kroppen forstås ikke fuldt ud. Nogle af stofferne i ærter, der kommer ind i blodet, starter processen med opløsning af blodlegemer - erytrocytter. Midlertidig lammelse begynder. Det anbefales ikke for dem, der lider af denne sygdom, ikke kun at spise ærter, men også at være på de steder, hvor bælgfrugter blomstrer..

Forresten blev det tidligere antaget, at Fauvisme er en monarkers sygdom, der overføres fra generation til generation. Ikke underligt, i det berømte eventyr af Hans Christian Andersen "Prinsessen og ærten" tog prinsen, der ønskede at gifte sig med en person fra den kongelige familie, kun en tigger som sin kone, fordi hun ikke kunne sove på fjerbedene, hvorunder en enkelt ærte lå. Da hendes krop reagerede på bælgfrugter, kunne du være sikker på, at pigen faktisk var en rigtig prinsesse..

Når man fortsætter med temaet monarker og ærter, kan man kun huske de velkendte udtryk “under ærtenes konge”, “husk ærtenes konge”, “når ærtenes konge kæmpede med svampe”. Denne meget konge af ærterne er et tegn i satiriske værker, hvor han bliver portrætteret af den legendariske antikke hersker og legende fraseologiske enheder, der grundlæggende betyder "i gamle tider".

Men udtrykket "peasouper" (ærtesuppe), der findes på engelsk, har en ganske seriøs og desværre negativ betydning. Så i midten af ​​det tyvende århundrede i England kaldte de typen af ​​tæt tåge. Efter at anticyklonen bragte koldt, tåget og roligt vejr til London, begyndte folk at bruge mere kul til at opvarme deres hjem. Dette kul var af dårlig kvalitet og indeholdt svovl. Efter at den blev brændt kom giftige stoffer op i luften, som blandede sig med udstødningsgasser fra køretøjer og støv og dannede en tyk smog.

Mørket, der dækkede hovedstaden, lammede næsten byen i flere dage. På grund af dårlig synlighed stoppede transporten med at køre, folk forsøgte ikke at gå ud på gaden, selvom smogen også kom ind i lokalet. På grund af sodpartiklerne, der gav tågen en gul-sort farve, blev den kaldt "ærtesuppe". Som et resultat døde flere tusinde mennesker i London (mest ældre og mennesker, der lider af luftvejssygdomme).

Sorter og dyrkning

Dyrkning af ærter er ikke særlig vanskelig. Det føles bedst på let jord, rig på kalium og fosfor, men ikke kvælstof. Det foretrækkes at vælge et solrigt område beskyttet mod vinden. Plantetider for ærtefrø kan variere fra den 20. april til begyndelsen af ​​juli (ekstremt tidlige modningsvarianter). Blomstring sker om 28-60 dage afhængigt af sorten. Og en måned senere vises den første høst. Frugtning varer i gennemsnit 30-40 dage.

Bemærk, at ærter kan plantes både ved hjælp af spirede korn og ved hjælp af tørre. I sidstnævnte tilfælde kan man dog ikke undvære behandling af frø før udsæd. Nogle gartnere anbefaler at nedsænke dem i en varm (40 ° C) opløsning af borsyre i 5 minutter med en hastighed på 2 g pr. 10 liter vand. Andre anbefaler at udføre fuld gennemblødning af frø i vand ved stuetemperatur i 12-15 timer (vand skal skiftes hver 3. time).

Hvad angår sorterne, er vegetabilske ærter opdelt i to hovedgrupper: sukker (hjernesorter) og afskalning. Sukkerærter er mere ømme og kan spises med bælgene, og det er disse ærter, der ofte bruges til konservering. Og afskallingssorter indeholder mere stivelse, deres bælg er uegnede til konsum, og kornene tørres normalt.

Så ærter er den sundeste grøntsag, der giver kroppen et godt vitaminkompleks og leverer de nødvendige mineraler. Desuden er den i tør form ligesom intet andet produkt rig på protein og kostfibre med et relativt lavt kalorieindhold. I modsætning til andre proteinfødevarer øger ærter ikke kolesterolniveauer. Og regelmæssigt forbrug af dets små portioner vil have en ekstrem positiv effekt på menneskers sundhed..

  1. Amerikansk national næringsstofdatabase, kilde
  2. Amerikansk national næringsstofdatabase, kilde
  3. Amerikansk national næringsstofdatabase, kilde
  4. Amerikansk national næringsstofdatabase, kilde
  5. Amerikansk national næringsstofdatabase, kilde
  6. Paddon-Jones D., Westman E., Mattes R.D., Wolfe R.R., Astrup A., Westerterp-Plantenga M. Protein vægtkontrol og mæthed. The American Journal of Clinical Nutrition, bind 87, udgave 5. maj 2008, s. 1558-1561.
  7. Guinane C.M., Cotter P.D. Tarmmikrobiotaens rolle i sundhed og kronisk gastrointestinal sygdom: forståelse af et skjult metabolisk organ, kilde
  8. Dahl W.J., Foster L.M., Tyler R.T. Gennemgang af de sundhedsmæssige fordele ved ærter (Pisum sativum L.), kilde
  9. Lattimer J.M., Haub M.D. Effekter af kostfibre og dets komponenter på metabolisk sundhed. Næringsstoffer 2010, 2 (12), s. 1266-1289.
  10. Promintzer M, Krebs M. Effekter af diætprotein på glukosehomeostase. Klinisk ernæring og metabolisk pleje 9 (4), juli 2004, s. 463-468.
  11. Kristensen MD, Bendsen NT, Christensen SM, Astrup A., Raben A. Måltider baseret på vegetabilske proteinkilder (bønner og ærter) er mere mættende end måltider baseret på animalske proteinkilder (kalvekød og svinekød) - en randomiseret cross-over-måltest undersøgelse. Food & Nutrition Research Journal, 2016.
  12. Kim S.J., Souza R.J., Choo V.L., Ha V., Cozma A.I., Chiavaroli L., Mirrahimi A., Mejia S.B., Buono M., Bernstein A.M., Leiter L.A., Kris-Etherton P.M. Effekter af diætpulsforbrug på kropsvægt: en systematisk gennemgang og metaanalyse af randomiserede kontrollerede forsøg. American Journal of Clinical Nutrition, 2016.
  13. Ha V., Sievenpiper JL, Souza RJ, Jayalath VH, Mirrahimi A., Chiavaroli L., Mejia SB, Sacks FM, Buono M., Bernstein AM, Leiter LA, Kris-Etherton PM, Bazinet RP, Josse RG, Beyene J Effekt af diætpulsindtagelse på etablerede terapeutiske lipidmål for kardiovaskulær risikoreduktion: en systematisk gennemgang og metaanalyse af randomiserede kontrollerede forsøg. Canadian Medical Association Journal, 2014.
  14. Malozyomov S. Mad er levende og død. 5 principper for sund kost. - Moskva: Eksmo, 2017.
  15. American Chemical Society. "Proteiner fra havenærter kan hjælpe med at bekæmpe højt blodtryk, nyresygdom." ScienceDaily, kilde
  16. Pesta D.H., Samuel V.T. En proteinrig diæt til reduktion af kropsfedt: mekanismer og mulige forbehold. Nutr. Metab., 2014. s. 1-8.
  17. Vishnyakova M.A., Yankov I.I., Bulyntsev S.V., Buravtseva T.V., Petrova M.V. "Ærter, bønner, bønner..." Skt. Petersborg: "Dynamite", 2001. - 221s.

Det er forbudt at bruge materiale uden vores forudgående skriftlige samtykke..

Administrationen er ikke ansvarlig for ethvert forsøg på at bruge nogen opskrift, råd eller diæt og garanterer heller ikke, at de angivne oplysninger vil hjælpe eller skade dig personligt. Vær forsigtig og konsulter altid en passende læge!