Kartofler fjernet fra listen over grøntsager

Den store kartoffeldebat blandt sundhedspersonale er udbrudt i Storbritannien. Nogle mennesker tvivler på, at kartofler er en grøntsag..

Friske kartofler er en af ​​de mest populære grøntsager ikke kun i Rusland, men også i Storbritannien, hvor hver indbygger spiser mindst 100 kg af dette alsidige og meget sunde produkt om året. Kartofler er 100% naturlige, de indeholder ikke fedt og kolesterol, de er fulde af vitaminer og mineraler. Hvorfor besluttede sundhedseksperter fra Foggy Albion at bekræfte "vegetabilsk status" for dette populære produkt??

Faktum er, at der i landet findes officielle anbefalinger fra sundhedsministeriet om en sund kost, der inkluderer den såkaldte regel om "fem portioner grøntsager og frugt om dagen." Så friske kartofler af en eller anden grund er ikke med på denne liste. Desuden betragter det britiske sundhedsministerium ikke kartofler som en grøntsag..

”Kartofler i botanik betragtes som grøntsager, men set fra ernæringssystemets synspunkt er det et produkt, der indeholder stivelse," siger en talsmand for ministeriet. “Dette skyldes, at vi normalt bruger kartofler som erstatning for andre stivelsesholdige fødevarer, såsom brød, pasta. eller ris. I denne henseende spiller kartofler en anden rolle i kosten sammenlignet med andre grøntsager. Hvorfor og ikke medtaget på listen over fem anbefalede frugter og grøntsager til hver dag ".

Men den britiske kartoffelindustri er ivrig efter at ændre denne regel. Foreningen af ​​friske kartoffelproducenter og -leverandører har lanceret en kampagne, der skal optages på listen over fem. Til deres side tiltrak de en stor masse af sunde ernæringsspecialister, der villigt bekræfter kartoffels mest værdifulde egenskaber som et fødevareprodukt fyldt med nyttige komponenter som vitamin B6, B1, B2, folater, niacin, magnesium, fosfor og zink..

Kartofler

Et utroligt alsidigt produkt, og det manifesteres ikke kun i madlavning. Blandt resultaterne af kartoffelforarbejdning er ethylalkohol, antimikrobielle stoffer og endda fiberplader, der takket være kartoffelstivelse er klassificeret som miljøvenlige materialer..

Inden for medicin anvendes stoffer fra kartoffelknolde til at udvikle lægemidler, der bremser starten på Alzheimers sygdom, ødelægger kræftceller i mave-tarmkanalen og reducerer betændelse. De gavnlige egenskaber ved kartofler, der tidligere kun var krævet i traditionel medicin, er af særlig videnskabelig interesse..

Nyttige egenskaber ved kartofler

Sammensætning og kalorieindhold [20]

Grundlæggende stoffer (mg / 100 g):Rå kartoflerKogt uden skrælBagt i skrælpommes frites
Vand79,2577.4674.4538,55
Protein2,051.712,633.43
Fedt0,090,100,1314,73
Kulhydrater17.4920.0121.4441.44
Sukker0,820,891,080,30
Fordøjelsesfibre2.122,33.8
Kalorier (Kcal)778696312
Mineraler
Kalium425328550579
Fosfor574071125
Magnesium2320tredive35
Calcium128attenatten
Natrium6241fjorten210
Jern0,810,311,070,81
Zink0,300,270,350,50
Vitaminer
C-vitamin19.77.48.34.7
Vitamin B9femtenni26tredive
PP-vitamin1.0611.3121.3483.004
Vitamin B60,2980,2690,3540,372
Vitamin B10,0810,0980,0670.170
Vitamin B20,0320,0190,0480,039
E-vitamin0,010,010,071.67

Som du kan se fra ovenstående tabeller, bages de mest nyttige kartofler i deres skind, som også ofte kaldes "jakke" kartofler. Anvendelsen af ​​kogte knolde er også en fordel, men stegte kartofler bør ikke misbruges, da en sådan varmebehandling dramatisk øger indholdet af fedt og skadelige stoffer, som fordøjelsesenzymer gør dårligt med.

Helbredende egenskaber

Den gavnlige virkning af kartofler på forskellige processer i menneskekroppen forklares med tilstedeværelsen af ​​et stort antal nyttige elementer i dets sammensætning. For det første er kartofler en rig kilde til ascorbinsyre eller vitamin C. Selvom de i mindre mængder også indeholder vitaminer fra gruppe B. For det andet lever kartofler på grund af deres høje stivelsesindhold en betydelig mængde kulhydrater til kroppen og giver en person energi og vitalitet. For det tredje forsyner kartoffelproteiner den menneskelige krop med 14 ud af 20 essentielle aminosyrer..

Derudover er kartofler i enhver form og med enhver varmebehandling meget kaliumrige. Dette mineral bidrager til kampen mod hypertension, da det fremmer vasodilatation. Kalium er også vanddrivende og er vigtigt for mennesker med gigt, acidose, blærebetændelse og prostatitis. Ved at fremme eliminering af overskydende væsker fra kroppen hjælper kalium det med at opretholde et normalt stofskifte [7].

Jern, fosfor, calcium, magnesium og zink i kartofler hjælper knogles vækst og styrke. Samtidig er det vigtigt, at kroppen opretholder en balance mellem fosfor og calcium, da et overskud af fosfor og mangel på calcium kan føre til øget skrøbelighed i knogler og som følge heraf til osteoporose [8].

C-vitamin, som er så rig på kartofler, er en stærk antioxidant, der deltager i neutralisering af frie radikaler i menneskekroppen og derved hjælper med at forhindre ødelæggelse af celler og bindevæv. Det fremmer kollagenproduktion og hjælper absorptionen af ​​jern [9]. Sammen med vitamin B såvel som magnesium, kalium, fosfor og zink har C-vitamin en positiv effekt på hudens tilstand og lindrer smerter fra mindre forbrændinger [10].

Vitamin B6, der kombinerer med forskellige enzymer, spiller en vigtig rolle i behandlingen af ​​proteiner og kulhydrater og deltager også i processen med fedtstofskifte. Derudover fremmer B6 syntesen af ​​hæmoglobin og forbedrer generelt bloddannelsen [9]. Vitamin B9 (folinsyre) er igen af ​​stor betydning for DNA-syntese og regenerering af røde blodlegemer. Dens tilstedeværelse i kroppen er især vigtig for kvinder under graviditet, da B9 er involveret i regulering af dannelsen af ​​strukturer i fostrets nervesystem [8].

Tilstedeværelsen af ​​grove kostfibre i kartofler, især fibre, har en positiv effekt på kolesterolniveauer og hjælper med at forhindre tilstoppede arterier. Også fiber hjælper med at normalisere afføring med forstoppelse. Det er sandt, at man skal huske på, at hovedparten af ​​kostfibre, ligesom andre nyttige elementer, er i skræl af en kartoffel eller direkte under den.

I traditionel medicin

I traditionel medicin anvendes kartoffelknoldene ikke direkte, men de produkter, der er opnået i processen med deres forarbejdning, såvel som bladene, blomsterne og frugterne fra kartoffelbusken bruges. For eksempel findes kartoffelstivelse normalt i pulver og salver, som ordineres til forskellige hudsygdomme. Det bruges også som et bindemiddel til fremstilling af tabletter. Derudover opnås ethylalkohol af høj kvalitet fra kartoffelstivelse..

Hele den øvre del (stængler, blade, blomster, frugter) af en kartoffelbusk indeholder glycoalkaloid solanin, giftig for mennesker og dyr. Men videnskabelige undersøgelser har vist, at solanin kan være gavnligt i små doser og når det kombineres med andre ingredienser. For eksempel bruges det som et råmateriale til syntese af hormoner i den farmaceutiske industri..

I folkemedicin

I modsætning til traditionel medicin er anvendelsesområdet for kartofler i folkeopskrifter meget bredere. Ved hjælp af kartofler behandler de forkølelse, sår, hjerte-kar-sygdomme, slipper af allergiske reaktioner, og nogle hævder endda effektiviteten af ​​kartofler i kampen mod kræft. Før behandling med kartofler påbegyndes, er det dog værd at konsultere en læge, da forkert eller utilsigtet anvendelse af kartofler kun kan forværre situationen..

Kartoffelsaft menes at være effektiv til bekæmpelse af mavesår og gastritis. Det normaliserer også fordøjelsesprocessen og lindrer halsbrand. Den positive effekt skyldes primært tilstedeværelsen af ​​stivelse i knoldene - et godt indhyllingsmiddel. Derudover er saften indiceret til diabetikere (mild til moderat diabetes), da det normaliserer kulhydratmetabolisme. Kartoffelsaft hjælper også med at rense kroppen for giftige elementer og toksiner. Til dette formål blandes det ofte med selleri eller gulerodssaft..

Før du starter juice-terapi, anbefales det at udelukke kød, fisk, krydderier og krydderier fra kosten i flere dage og erstatte dem med produkter af vegetabilsk oprindelse. Dette hjælper med at forberede din krop på rå kartoffelsaft..

Normalt anbefales det i tilfælde af forstyrrelser i mave-tarmkanalen at drikke et glas saft efter at have vågnet op på tom mave og derefter gå i seng i endnu en halv time, og efter endnu en halv time kan du spise morgenmad. Det ti-dages forløb af saftbehandlingen skal følges af en ti-dages pause. Derefter kan kurset gentages igen. Ved hjerteproblemer tilrådes det at drikke 100 ml juice tre gange dagligt før måltiderne. Kurset varer tre uger, hvorefter der kræves en uges pause.

For at forberede kartoffelsaft skal du vælge sunde knolde, der ikke er spiret. Det er vigtigt, at skrællen ikke har en grønlig farvetone, hvilket indikerer tilstedeværelsen af ​​et giftigt stof i knolden. Det anbefales heller ikke at presse juice fra februar til den næste høst af kartofler, da solanin akkumuleres i den, og mængden af ​​nyttige elementer falder..

De valgte kartofler skal vaskes, aftørres og føres gennem en saftpresser. En alternativ måde er at rive kartoflerne eller passere gennem en kødkværn og derefter silke gennem ostekladen. Det er bedst at drikke den tilberedte juice med det samme, da den under opbevaring mørkner, bliver rødlig, og dens vitaminaktivitet reduceres markant.

Kartoffelkompresser bruges til forskellige formål. For det første menes de at hjælpe med at slippe af med hoste. Effekten opnås ved at reducere ødem i luftvejene og øge slimhinden ved at varme brystet op. For at forberede komprimeringen skal du vaske og koge 3-5 knolde i skrælen. Ælt derefter kartoflerne, læg dem i osteklud og påfør patientens ryg og bryst, og pakk ham med et håndklæde i 45-60 minutter. Proceduren kan ikke udføres på børn under 4-5 år. Komprimeringen er også kontraindiceret, hvis patienten har feber..

For det andet anbefales kartoffelkompresser til ledsmerter. 200-300 g rå kartofler skal raspes og blandes med samme mængde revet peberrodsrødder. Den resulterende masse skal påføres benene, dækkes med cellofanfilm og opvarmes med uldstof. Normalt sker en sådan komprimering om natten..

For det tredje kan kartoffelkompresser være nyttige, hvis du får mørke rande og poser under øjnene af træthed og mangel på søvn. For at forberede kompressen skal du vaske og rive en kartoffel på et fint rivejern. Del derefter den resulterende masse i halvdelen, pakk begge dele i gaze og påfør øjnene i 10 minutter.

I tilfælde af akutte luftvejssygdomme, der ledsages af hoste, anbefales det at udføre inhalation over kartofler. Kartofler koges uden salt i lidt vand. Læg et håndklæde oven på dit hoved og træk vejret over dampen i 5-10 minutter.

Kartoffel bouillon indeholder mange vitaminer og mineraler, som knolde er rige på. Traditionelle healere hævder, at det kan hjælpe med at lindre hævelse og forbedre hjertefunktionen. Det anbefales at koge kartofler i deres skind og uden salt. Du skal drikke en varm bouillon tre gange om ugen. Det menes også, at kartoffelbuljongbade er gavnlige for hændernes hud, da de gør det blødt og fremmer helingen af ​​små sår..

I folkemedicin anvendes ud over knoldene selv kartoffelblomster, hvorfra tinkturer fremstilles. De anses for at være effektive mod svampe. Ifølge opskriften hældes en lille mængde blomster (ca. 1 spsk) med 250 ml kogende vand og insisterede i 3-4 timer i en termokande. En sådan tinktur opbevares i køleskabet i højst to dage. Ved længere opbevaring (inden for to uger) skal den resulterende tinktur blandes med 30 ml alkohol eller vodka.

Nogle traditionelle healere bruger blomstertinkturer til behandling af kræft tumorer. Ifølge opskriften skal 1 spiseskefuld blomster hældes med to glas kogende vand og derefter infunderes i ca. 30 minutter. Lad det derefter stå i yderligere 3 timer i en lukket beholder i ovnen. Den resulterende væske skal drikkes tre gange om dagen, 100 ml. Behandlingsforløbet er 3 uger. Denne behandling skal dog anvendes meget omhyggeligt, da koncentrationen af ​​alkaloider i plantens blomster er meget højere end i knoldene..

I orientalsk medicin

I de klassiske orientalske afhandlinger om medicin var der ingen omtale af kartofler, for på tidspunktet for deres skrivning vidste de endnu ikke om kartofler i disse dele. Imidlertid antages det for eksempel i moderne tibetansk medicin, at denne grøntsag gavner nervesystemet (Rlung-systemet med hensyn til tibetansk medicin), som regulerer alle processer i kroppen..

Den gradvise udtømning af Rlung-systemet fører til ældning af kroppen, og brugen af ​​kartofler hjælper med at opretholde og styrke dette system og bremser aldring. Kartofler har også antidepressive egenskaber og hjælper kroppen med at komme sig efter stress. Derudover betragtes det som en forebyggende foranstaltning for søvnløshed. Desuden har kartofler en positiv effekt på det kardiovaskulære og fordøjelsessystems arbejde..

Ofte er kartofler udelukket fra antallet af sunde grøntsager, da orientalsk medicin klassificerer dem som "køle" fødevarer, det vil sige dem, der bremser stofskiftet. Faktisk er det let at kompensere ved at tilsætte ”opvarmende” salt, sort og rød peber, hvidløg, dild eller ghee til kartoflerne..

I tibetansk medicin antages det, at "sygdom kommer ind og forlader kroppen gennem huden." "Udgangen" af sygdommen ledsages normalt af betændelse i huden, som kan håndteres af tyndt skårne kartoffelstykker. Det tilrådes også at anvende rå kartofler i tilfælde af første og anden grad forbrændinger..

I videnskabelig forskning

Kartoflen har længe været og ophører med at være genstand for videnskabelig forskning i forskellige retninger. Denne interesse forklares ved, at kartofler er et produkt, der kan give millioner af mennesker mad og et komplekst sæt nyttige elementer til en minimal pris. Forskere studerer måder at forbedre metoderne til plantning, dyrkning, høst og opbevaring af kartofler på, udvikler metoder til avl af kartofler til bestemte former for dyrkning, udvælgelse af miljøvenlige teknologier til beskyttelse mod skadelige organismer og patogener.

Derudover studeres kartofler aktivt inden for medicin. Eksperimenter udført på svin har vist, at rå eller varmebehandlede og forbrugte kolde kartofler har en gavnlig virkning på tarmene og styrker immunforsvaret [11]. Også amerikanske forskere har udviklet en række "gyldne" kartofler, som indeholder flere vitaminer og mineraler. Således giver det næsten 42% af den daglige værdi af vitamin A og 34% af vitamin E til et barn [12]. Denne sort er planlagt til at blive bragt til udviklingslande, hvor folk lider af mangel på sund og sund mad..

Forskerne konkluderede også, at den virus, der oftest inficerer kartoffelbuske, ligner meget et af de proteiner, der forårsager Alzheimers sygdom. Nu bruger de denne lighed til at skabe antistoffer, der i det mindste vil hjælpe med at bremse sygdommens debut [13]. Amerikanere mener også, at lilla kartofler hjælper med at dræbe kræftstamceller i tyktarmen. Eksperimenter på mus har vist, at kødet af bagte lilla kartofler reducerer inflammation og undertrykker tumorvækst [14].

Ethylalkohol opnås fra affaldet, der genereres i processen med kartoffelforarbejdning, men russiske forskere taler om muligheden for at opnå andre antimikrobielle midler af høj kvalitet [15]. Endelig er kartoffelstivelse i Storbritannien blevet anvendt til produktion af bionedbrydeligt fiberplade af medium densitet (MDF), som er kendetegnet ved et højt niveau af miljøvenlighed [16].

I diætetik

På trods af at kartofler indtager en førende plads blandt de mest kaloriefattige grøntsager, betragtes de uretfærdigt som et tabuprodukt for folk, der ser på deres tal. Forskere fra US National Nutrition Center gennemførte en undersøgelse og fandt ud af, at kartofler på grund af den store mængde kalium i dets sammensætning hjælper med at fjerne overskydende væsker fra kroppen og dermed endda kan føre til tab af ekstra pund.

Overvægtige problemer opstår kun, hvis stegte kartofler spises eller krydres med fede saucer. Kogte, stuvede eller bagte kartofler kan endda blive grundlaget for en aflæsningsdiæt, hvis de i stedet for fisk og kød bruges sammen med andre grøntsager og krydderier..

På grund af det faktum, at kartofler har god smag og høj næringsværdi, er rige på vitaminer og mineraler, let fordøjes, bruges de meget i baby- og diætmad. Kartofler anbefales normalt til patienter med kronisk nyresvigt, hjerte-kar-sygdomme, arteriel hypertension, åreforkalkning, gastrointestinale sygdomme. Kartofler anbefales imidlertid ikke til mennesker, der lider af svær diabetes mellitus og fedme [17].

I madlavning

Kartofler er en alsidig grøntsag, der bruges i opskrifter rundt om i verden. Kartofler er en vigtig ingrediens i supper og en god sideskål. Derudover sættes det i salater, tærter, kødretter og kartoffelpandekager fremstilles på basis af det. Madlavning af kartofler er let. Både i sig selv og som en del af forskellige retter koges det ofte, koges eller bages i ovnen.

For at skålen bliver så velsmagende som muligt, skal du vælge de rigtige kartofler. I henhold til massens massefylde er det almindeligt at opdele den i 4 typer: A, B, C og D. Type A kartofler indeholder et minimum af stivelse og koger ikke godt. Det bruges oftest til salater. Type B kartofler er gode til chips og type C kartofler er gode til friturestegning. Type D er den mest kødfulde sort og er bedst til gryderetter og puréer.

Mærkning er dog normalt kun på importerede kartofler. I fravær kan du navigere efter farve. Røde kartoffelsorter ("rødtam", "roseval", "sheri") er kendetegnet ved et højt indhold af antioxidanter og smuldrer ikke under madlavning. Normalt holder disse kartofler godt om vinteren. Hvide sorter ("Erow", "Tiras", "Tsiganka") indeholder meget C-vitamin, og som regel koger sådanne kartofler godt. Gule sorter ("symfoni", "rosalinda", "adretta") er rige på caroten og bevarer deres form under madlavning.

Kombination med andre produkter

Ifølge tilhængere af en sund diæt er traditionelle kombinationer af kartofler med kød, fisk eller æg uacceptable. Det menes, at stivelsesholdige fødevarer ikke blandes godt med animalske proteiner. Så til fordøjelsen af ​​kartofler udskiller kroppen alkaliske enzymer, som opløses af saltsyre produceret i maven til forarbejdning af kød. Således kommer ikke fuldt fordøjede fødevarer ind i tarmene, hvor gæringsprocessen kan begynde med den aktive frigivelse af toksiner..

Kombinationen af ​​kartofler med vegetabilsk olie, creme fraiche, ost, grønne grøntsager samt bælgfrugter betragtes som sund og nyttig..

Drikkevarer

Kartoffeldrikke har en bestemt smag, men betragtes som meget gavnlige for kroppen. Juice fra rå kartofler og kartoffel bouillon anbefales at drikke som medicin mod forskellige sygdomme. Ofte tilsættes rødbeder, selleri eller gulerødder til kartoffelsaft. Derudover tilberedes en traditionel drink fra knoldene - naturlig levende kvass. Med tilsætning af havregryn kan kartofler endda fremstille gelé, som betragtes som et beroligende afgiftende middel..

Farlige egenskaber ved kartofler og kontraindikationer

På trods af den usædvanlige nytte og betydning af kartofler i kosten, kan du kun bruge den med nogle forbehold:

  • kun kartoffelknolde skal spises, da den øverste del af busken (stilke, blade, blomster og frugter) indeholder alkaloid solanin, som kan forårsage forgiftning af kroppen;
  • grønne og spirede kartofler bør heller ikke indtages på grund af deres toksicitet;
  • saft fra rå kartofler kan koges op til maksimalt februar, da derefter begynder solanin at akkumulere i knoldene selv og i deres skind;
  • under tilberedning af kartofler ved en temperatur på 120 grader og derover omdannes aminosyren asparagin indeholdt i dens sammensætning til det kræftfremkaldende stof acrylamid, derfor foretrækkes enhver anden metode til varmebehandling undtagen stegning;
  • kartofler anbefales ikke til overvægtige mennesker;
  • kartofler skal anvendes med forsigtighed til patienter med svær diabetes mellitus.

Vi har samlet de vigtigste punkter om fordele og mulige farer ved kartofler i denne illustration, og vi vil være meget taknemmelige, hvis du deler billedet på sociale netværk med et link til vores side:

Interessante fakta

Efter indrejse i Europa blev kartofler ikke straks populære blandt bønder. I lang tid var de mistænkelige over for denne plante, da de betragtede den som giftig. Ifølge legenden beordrede kongen af ​​Preussen, Frederik den Store, for at overbevise sine undersåtter om at plante kartofler i nærheden af ​​hans slot og oprette en dagvagt ved siden af ​​det. I tanke om at soldaterne bevogtede noget af værdi, gik bønderne vej til slottet om natten og frarøvede plantagerne. Dette "reklamestunt" bidrog til spredningen af ​​kartofler blandt lokale beboere.

I Frankrig spillede kartofler rollen som en prydplante i lang tid og voksede udelukkende i botaniske haver. High Society-damer vævede kartoffelblomster i deres hår, og mænd bar dem i boutonnieres. Et kongeligt forsøg på at introducere planten i landbrugslivet viste sig at være en fiasko. Først i det 18. århundrede lykkedes det agronomen og apotekeren Antoine Parmentier gradvist at overvinde folks modstand. Han var involveret i populariseringen af ​​kartofler og arrangerede middagsfester, hvor han behandlede gæsterne kartoffelretter. Således var det ham, der formåede at lægge grundlaget for dyrkning af kartofler som en vegetabilsk afgrøde..

I Rusland mødte folket også fremkomsten af ​​en ny kultur med frygt og mistillid. Kartoflen blev kaldt "djævelens æble" og "skøgenes frugt", og prædikanterne for de gamle troende forbød simpelthen dyrkning af denne plante. Imidlertid greb myndighederne til voldelige foranstaltninger og tvang bønderne til at plante den "mistænkelige" grøntsag. Som et resultat, i midten af ​​det 19. århundrede, førte folkelige folkelige oprør, kaldet "kartoffeloptøjer", over hele landet..

Interessant nok, værdsatte guldminearbejdere kun 50 år efter de russiske "kartoffeloptøjer" i æraen med guldfeber i Alaska guld kartofler. Og alt fordi kartoffelknolde har en høj næringsværdi og er rige på C-vitamin, hvilket hjalp guldgravere med at bekæmpe skørbug og andre sygdomme..

De vidste meget om kartofler i Irland, hvor denne rodafgrøde blev basisfødevarer for bønder i det 18. århundrede. Desuden var landets befolkning så afhængig af denne billige grøntsag, at en afgrødesvigt forårsaget af en sygdom importeret fra Amerika førte til en reel katastrofe. Irland blev grebet af den store kartoffel hungersnød, der dræbte en million mennesker. Cirka en million flere mennesker forlod landet og flygtede fra manglen på mad [18].

Det er sandsynligvis grunden til, at ordet dukkede op i Irland: "kartofler og ægteskab er to ting, der er for alvorlige til at joke med" [19]. De elsker også kartofler i Tyskland, hvor der er en analog af det russiske ordsprog "tåber er heldige". Tyskere siger normalt ”de dummeste bønder har de største kartofler”. Og på russisk er der et ordsprog "et bord uden kartofler er som et parti uden harmonika".

De sang og udødeliggjorde kartofler ikke kun i folkekunst. For eksempel afbildede mange malere i deres malerier blomstrende kartoffelmarker, processen med at plante og høste kartofler og endda processen med at spise dem. Selv Vincent Van Gogh ignorerede ikke dette emne, som havde en hel serie malerier: "Kartoffelspisere", "Kvinde, der graver kartofler" og "Kartoffelkurv".

Derudover blev digte og sange skrevet om kartofler. For eksempel lyder sangen "Kartoffel" i filmen "Morgenmad på græsset" (musik af V. Shainsky, tekst af M. Lvovsky), og Vladimir Vysotsky sang sin egen sang "Comrades Scientists". Til gengæld skrev digteren Ivan Demyanov et børnedigt om kartofler:

At mine håndflader er sorte,
Ingen skælder på mig.
Kartofler med min bedstemor
Vi plantede ved hegnet!
Snart her på de bløde skråninger,
Hvor skuret opvarmede siderne,
Mange grønne buer
Maj vil binde på højderyggen.
Efter gul, hvid, blå
Lysene lyser -
De vil være så smukke,
Vores senge ved floden!
Må mine håndflader være beskidte,
Jeg er allerede vant til at arbejde...
Og der er ingen smagere kartoffel,
At du vil plante dig selv i højderyggen!

Talrige museer og festivaler dedikeret til det er det bedste bevis på kartoffels betydning i vores liv. Og 30. maj er verdens kartoffeldag. Også rundt om i verden demonstrerer folk deres kærlighed til denne grøntsag ved at opføre monumenter til den:

Desuden blev kartofler i 1995 den første grøntsagsafgrøde, der blev dyrket i nul tyngdekraft - på rumfartøjet Columbia. Men selv på jorden sidder opdrættere ikke inaktive. De formåede at udvikle en blød og meget øm kartoffelsort kaldet "La Bonnotte". Selv om denne kartoffel ifølge legenden blev opdrættet af inkaernes øverste gud. La Bonnotte plantes og høstes helt i hånden og ikke mere end 100 tons om året. Og prisen for et kilo af en sådan delikatesse når 500 euro..

Botanisk beskrivelse

Botanisk set er kartofler en flerårig knoldplante af familien Solanaceae. Men i hverdagen kaldes kartofler ofte det ”andet brød”, fordi de sammen med hvede, ris, majs og sukkerrør er blandt de fem vigtigste afgrøder i verden [1,2].

Historie

Kartoffelhistorien går mere end et årtusinde tilbage, og forskere mener, at vilde arter af denne plante for første gang begyndte at blive spist tilbage i det 5. århundrede f.Kr. gamle indianere, der boede i Sydamerika. Hvornår og hvordan kartoflen forlod sit hjemland vides ikke med sikkerhed, men det antages, at den kom til Europa gennem den iberiske halvø og de britiske øer i midten af ​​det 16. århundrede [3].

I Spanien og især i Irland blev kartofler hurtigt et solidt hæfteklammer til den lokale diæt, men i resten af ​​Europa var det ikke særlig populært og blev i lang tid betragtet som djævelens arbejde. Ikke desto mindre spredte oplysninger om den sande værdi af kartofler sig ikke desto mindre over hele den gamle verden, og på trods af den indledende mistillid begyndte de at dyrke og spise dem i Tyskland, Holland, Belgien, Frankrig og andre europæiske lande..

Den første til at beskrive kartoflen i slutningen af ​​det 16. århundrede og give den det moderne videnskabelige navn Solanum tuberosum (latin for tuberøs natskygge) var den schweiziske botaniker Kaspar Baugin [4]. Hvad det almindelige navn for kartofler angår, varierer det fra land til land. Så for eksempel kommer det russiske navn "kartoffel" fra det tyske ord "kartoffel", som igen blev lånt fra det italienske sprog. I Italien blev kartoffel kaldet "tartufoli" i analogi med trøffel (italiensk tartufo), da dens knolde ligesom trøffelknoldene er placeret under jorden.

Det engelske navn "kartoffel" kommer fra det spanske ord "patata". Spanierne vedtog til gengæld navnet fra indianerne og kombinerede deres ord "papa" (kartoffel) og "batata" (søde kartofler). I Frankrig kaldes kartofler stadig "pomme de terre" (fransk for jordholdigt æble) [5].

Sorter

I betragtning af det faktum, at kartofler er en uhøjtidelig plante, kan de dyrkes på jord af en lang række i deres sammensætning, uanset karakteristika ved klimatiske forhold og temperatursvingninger [6]. Derfor er mere end hundrede lande i verden med et tempereret, subtropisk og tropisk klima engageret i dyrkning af denne kultur. For at opnå en kvalitetshøst skal du dog vide, hvilken sort der passer til jorden og vejrforholdene i et bestemt område..

Der er et stort udvalg af kartoffelsorter (ca. 4.000), der spænder fra forskellige vilde arter i Sydamerika til arter, der omhyggeligt opdrættes af opdrættere. Opdelingen af ​​sorter i kategorier sker normalt afhængigt af modningsperioden: 70-80 dage (tidlig modning), 90-120 dage (midt modning), 140-150 dage (sen modning) [1].

Ud over sådanne berømte sorter som Adretta, Riviera, American eller Granada, der svarer til de traditionelle ideer om udseendet af kartofler (brunlig skræl og lysegult kød), er der også meget usædvanlige sorter med farvet kød eller broget ydre farve. For eksempel har Vitelotte kartoffel en rig lilla kødfarve, mens All Blue kartoffel har både en blå hud og kød. Bikini-sorten har en usædvanlig rødgul skorpe, Christina-knoldene har en mørkerød skorpe, og Shetland-kartoflerne er sorte udvendigt.

Voksende funktioner

Kartoflen betragtes som en flerårig plante og findes ofte i naturen derhjemme i Sydamerika. Men i Europa dyrkes den som en årlig plante. Afhængigt af sorten kan en kartoffelbusk vokse fra 30 til 150 cm i højden og have 4 til 8 stilke. Bladernes farve varierer fra lysegrøn til mørkegrøn med en brun nuance [1]. Små blomsterstande i hvid, lyserød eller lilla farve vises normalt på spidserne af stilkene afhængigt af sorten..

Tættere på efteråret dannes frugter på busken - små kødfulde bær af grøn-hvid farve. Toppe og bær indeholder det giftige stof solanin, der beskytter planten mod skadelige bakterier og insekter. De knolde, der bruges til mad, er placeret under jorden. På ydersiden af ​​kartoflen er der såkaldte øjne (fra 3 til 15 knopper pr. Knold), som efterfølgende udvikler sig til unge skud. Kartofler kan dyrkes på ethvert åbent felt, i drivhuse og endda i potter.

Plantningstiden for denne plante afhænger af knoldernes modning. Tidlige sorter plantes normalt, når jorden opvarmes til 10 ° C, selvom nogle gartnere vælger månedage til plantning af kartofler. Imidlertid begynder plantemateriale at blive klargjort 30-40 dage før afstigning. Knolde på størrelse med et kyllingæg, valgt om efteråret, er spredt på gulvet eller lagt ud i ét lag i kasser og opbevaret ved en temperatur på 12-15 ° C, altid i lyset og ved høj luftfugtighed.

Plantningen af ​​kartofler i sig selv kan udføres på forskellige måder afhængigt af jordens tæthed. I varme klimaer og let løs jord er der lavet huller til kartofler, mens der i fugtigt klima klippes kamme til kartofler i fugtig jord, hvilket hæver plantningen over jordoverfladen. Nogle gange anvendes en frøformeringsmetode. For at gøre dette skal du tage frø fra modne kartofler og plante dem i kasser og efterlade dem på et oplyst sted. Frøplanter 13-15 cm høje transplanteres i begyndelsen af ​​maj.

Dyrkning af kartofler ledsages altid af skadedyrsbekæmpelse. Colorado kartoffelbaglen og wireworm er en reel plage for kartoffelplantager. Larver og voksne af Colorado-kartoffelbaglen spiser både kartoffelbuskens blade og knoldene selv. Med hensyn til wireworm er faren kun larven til dette insekt, der gnaver ved rødderne og knoldene, hvilket fører til visning og forfald af planten. For at slippe af med disse skadedyr skal du bruge kemikalier..

Valg og opbevaring

Du bør ikke tage grønne eller allerede spirede kartofler, de indeholder alkaloider, der kan fremkalde forgiftning. Små huller, dybe riller og brune pletter indikerer, at kartoflen har været udsat for skadedyr. Kartofler af god kvalitet skal være faste og elastiske uden ydre skader eller mangler. Hvis kartoflen bukker under neglens tryk, og væske begynder at sive ud af det, blev der sandsynligvis anvendt nitrater i dyrkningen. Og når du gennemborer huden på en god kartoffel uden pesticider med fingerneglen, vil du høre en ringende skarp lyd.

Hvis du har brug for at vælge kartofler til opbevaring til vinteren, er sorter af medium og sen modning velegnede. Det er også værd at være opmærksom på rodafgrødens størrelse. Mellemstore til små knolde indeholder flere næringsstoffer. Derudover afhænger kartoffelens modenhed af skrælets tykkelse - jo tykkere den er, jo mere moden kartoffel er, og jo bedre skal den opbevares. Skrælede og tørrede knolde opbevares bedst ved 2-7 ° C. Kartofler skal også sorteres fra tid til anden for at slippe af med rådne rodafgrøder for at undgå spredning af infektioner..

  1. Dubrovin Ivan. Alt om almindelige kartofler. - M.: Eksmo-Press, 1999. - 96 s..
  2. National Potato Council, kilde
  3. Kartoffelhistorie, kilde
  4. Hielke De Jong, Joseph B. Sieczka, Walter De Jong. Den komplette bog med kartofler: Hvad enhver producent og gartner har brug for at vide. Træpresse. Portland, London. 2011.
  5. Wikipedia, kilde
  6. Fatyanov V.I. Kartofler. - M.: OlmaMediaGroup. 2010. - 67 s.
  7. Kartoffels egenskaber, kilde
  8. Hvordan kan kartofler gavne mit helbred, kilde
  9. Kartoffel ernæring, kilde
  10. Sundhedsmæssige fordele ved kartoffel, kilde
  11. Society of Chemical Industry. Kartoffelsalat kan hjælpe immunforsvaret. ScienceDaily, 25. juni 2017, kilde
  12. Ohio State University. "Gylden" kartoffel leverer masser af vitamin A og E. Public Library of Science, 8. november 2017, kilde
  13. American Society for Biochemistry and Molecular Biology. Kartofler kan være nøglen til Alzheimers behandling, ScienceDaily, 16. august 2008, kilde
  14. Warner Bryan. Farverige kartofler kan pakke kraftigt kræftforebyggende slag. Penn State, 26. august 2015, kilde
  15. Kulichenko E.O., Andreeva O.A., Lukashuk S.P., Mazurina M.V. Undersøgelse af den kemiske sammensætning og antimikrobielle aktivitet af periderm af kartoffelknolde // Pharmacy and Pharmacology №4 (11). - Pyatigorsk, 2015, kilde
  16. Nyt genanvendeligt byggemateriale, delvist fremstillet af kartofler, kan hjælpe med at løse affaldsproblemet. University of Leicester. 31. oktober 2013, kilde
  17. Kapitanova E.K. Ode til kartofler // Medicinske nyheder №10. - Minsk, 2015, kilde
  18. Kartoffelhistorie, kilde
  19. Solomonik T., Sinelnikov S., Lazerson I. Europæisk kiste. Kulinariske mesterværker i verden. - SPb.: Forlag "Neva", 2006. - 368s.
  20. National Nutrient Database, kilde

Det er forbudt at bruge materiale uden vores forudgående skriftlige samtykke..

Administrationen er ikke ansvarlig for ethvert forsøg på at bruge nogen opskrift, råd eller diæt og garanterer heller ikke, at de angivne oplysninger vil hjælpe eller skade dig personligt. Vær forsigtig og konsulter altid en passende læge!

Kartofler

Kartofler er en grøntsag, der ikke behøver nogen særlig introduktion. I vores land er han en af ​​de mest elskede, skønt han ikke blev det med det samme. Efter at Peter I bragte det oversøiske produkt til Rusland, blev det brugt som et dekorativt ornament, og der var lang debat om emnet: er en kartoffel en grøntsag eller ej? Selv om det ville være mere nøjagtigt at kalde det en rodafgrøde, fordi vi spiser knolde.

De vigtigste næringsstoffer i kartofler er kulhydrater og proteiner. Desuden har proteinet indeholdt en alkaliserende virkning. Dette skyldes tilstedeværelsen af ​​kalium-, magnesium-, calcium-, jern- og fosforsalte. Men det vigtigste næringsstof i kartofler er komplekse kulhydrater. Først og fremmest taler vi om stivelse, som, hvis den indtages rigeligt, kan forårsage vægtøgning. Så der er ingen særlig fordel ved kartofler til vægttab. Hvis du ikke kan leve uden din foretrukne rodgrøntsag, skal du koge den i en lufttørrer eller koge den i saltet vand.

Ellers er fordelene ved kartofler til kroppen ret store. Det hjælper med at reducere kolesterol i blodet og leveren, normaliserer syre-base balance, hjælper med at forbedre stofskiftet. Et afkog af kartoffelblomster normaliserer blodtrykket og forbedrer åndedrætsorganernes funktion. Fordelene og skaderne ved kartofler til kroppen bestemmes stort set af opbevaringsforholdene. I lyset kan det giftige stof solanin dannes i knolde. Kartofler skal opgives ved diabetes mellitus, betændelse i bugspytkirtlen og urolithiasis.

Kartofler er en klar favorit blandt grøntsager i madlavning. Det bruges til at tilberede salater og tilbehør, supper og gryderetter, gryderetter og omeletter. Kartofler laver også vidunderlige pandekager, pandekager, zrazy og bagværk med fyld..

Vores elskede kartofler kan med rette betragtes, hvis ikke dronningen, så storhertuginden i køkkenet. Russere, forresten, som italienere, franskmænd og andre mennesker, der forstår meget om madlavning, genkender kartoffels vidunderlige egenskaber og behandler dem med respekt og respekt. Mange forældre er tilbageholdende med at give kartofler til deres børn, og det er helt forgæves - det har en gavnlig virkning på immunforsvaret, trækker toksiner ud af kroppen, medmindre det selvfølgelig er overkogt i en utrolig mængde olie og ikke serveres med et stort antal koteletter. Jeg kender endda en klinik, hvor bagte kartofler behandles. Der er lige så mange sorter kartofler, som der er opskrifter på retter, der kan tilberedes ud fra dem, nogle med mere stivelse og nogle mere smuldrende. Unge kartofler er meget duftende, huden skrælles let af uden anstrengelse, og dens struktur er tæt. Unge kartofler har mere fugt, "juice", hvis du vil. Og når det bages, tørrer det ikke ud, men bliver sprødt udvendigt og fugtigt, saftigt på indersiden. Prøv at kombinere den milde, søde smag af en ung kartoffel med noget stærkere, krydret som ost, chili eller ansjos. Og kombinationen med mynte eller marjoram fungerer bemærkelsesværdigt godt. Generelt er kartofler en meget imødekommende grøntsag, og antallet af opskrifter fra dem i min bog vokser - disse er kartoffelgnocchi og en række kartoffeltærter, pandekager og så videre. Med enhver lækker sauce er kartofler ikke mindre interessante end italiensk pasta, de passer godt sammen med andre grøntsager, er meget gode i salater og som tilbehør til fisk eller kød. Og hvis du for eksempel har kogt kartofler, og du stadig har det, så kan du næste dag lave enten en salat eller kartoffelpandekager eller en gryderet derfra.

En kartoffel er en grøntsag eller et bær

Kartofler er en elsket grøntsag i mange lande, hvorfra der fremstilles mange lækre retter. Det er udbredt over hele verden, men på samme tid ved mange ikke, hvordan kartoffelfrugten kaldes korrekt, og meget forvirring kommer fra dette. Nogen mener, at frugt bruges til mad, nogen er sikker på, at disse er rødder.

Natskygge frugter

I dag på kloden er der ikke så mange mennesker, der ikke aner hvad kartofler er og ikke har prøvet retter lavet af dem. Alle ved udmærket, hvordan det ser ud fra hvilke pommes frites eller alles yndlingsmos er tilberedt. Normalt er disse sfæriske eller aflange knolde af beige, lyserød eller brun farve, som mange kalder frugt af en kartoffel.

Fra et botanisk synspunkt er frugt imidlertid det, der dannes på planten som et resultat af blomstring. Det vil sige, frugten dannes i stedet for en falmet blomst.

Og da en kartoffel, ligesom alle andre aftenafgrøder, danner en polyspermøs rundformet bær i stedet for en blomst, er det den, der kaldes en frugt, og frugten af ​​en kartoffel kaldes en bær. Bæret er kendetegnet ved tre egenskaber:

  • tynd skal;
  • blød midt;
  • to eller flere frø indeni.

Frugten af ​​kartoffelbæren fungerer som en formeringsplante og har en vigtig funktion. På trods af at gartnere er vant til at formere og dyrke kartofler ved at plante knolde i jorden, er det frøproduktion, der foretrækkes. Under reproduktion af frø arver kartofler sortens karakteristiske egenskaber fuldt ud, men dette sker ikke under reproduktion af knolde. Desuden overføres de fleste virussygdomme i kartofler gennem knoldene, og der opstår gradvist degeneration af kulturen..

Mange har bemærket, at kartofler, hvis plantemateriale ikke er blevet fornyet i lang tid, begynder at degenerere over tid. Knoldene bliver mindre og mindre, sygdomme akkumuleres, sortens karakteristiske form går tabt, flere knolde af forkert størrelse vises med fejl og ujævn farve. Alt dette forstyrrer sommerboeren, men tilskrives ofte mangel på gødning eller ugunstige vejrforhold, mens den virkelige årsag ligger i ophobningen af ​​uønskede træk i plantematerialet. Formering af kartofler gennem frø er mere besværligt, men tilrådeligt.

Underjordiske knolde

Hvis der med frugt betyder, hvad der danner en kartoffelafgrøde over jordens overflade, hvad hedder det så, hvad der bruges til mad? Botanikere klassificerer kartofler som knolde flerårige urteagtige planter af slægten Solanum af Solanaceae-familien. Og hvad folk længe har brugt til mad kaldes intet andet end knolde. Knolde er også det organ, gennem hvilket planten reproducerer sig, og de dannes under jorden på de særlige laterale processer af rødderne, kaldet stolons. I vækstsæsonen gemmer planten så mange næringsstoffer som muligt i knollen.

Fra et arts synspunkt er en sådan strategi vigtig, da reserven af ​​fugt og næringsstoffer, der er akkumuleret i knolden, hjælper den med at forblive i jorden indtil næste sæson og give liv til en ny plante. Mennesket har tilpasset sig til at bruge dette reproduktive organ til sine egne formål og er glad for at bruge nærende knolde til mad. Jeg må sige, at kartofler, ligesom mange planter af Solanaceae-familien, er i stand til at akkumulere giftige stoffer i sig selv. De findes normalt øverst på planten, nemlig:

  • i stilkene;
  • farver;
  • bær.

Sundhedsfare

Du bør ikke miste din årvågenhed ved at spise rodknolde. Faktum er, at de under langvarig opbevaring også er i stand til at akkumulere et giftigt stof - solanin. Det er ikke altid muligt at opdage dets tilstedeværelse i et produkt visuelt, derfor er der en generel anbefaling - at afstå fra at spise kartofler, hvis de har været opbevaret i mere end 4-5 måneder.

Du skal være særlig forsigtig med kartofler, der har en grøn hudfarve. Typisk vises denne farve, når den udsættes for sollys, og det indikerer, at frugterne er blevet særligt farlige. I intet tilfælde skal du spise dem!

For mange kom det selvfølgelig som en overraskelse, at en kartoffel fra et botanisk synspunkt er et bær. Mange er vant til det faktum, at et bær kun kaldes hvad der kan spises, for eksempel de velkendte hindbær, jordbær, brombær, ribs, havtorn, tjørn. Men botanik hævder, at af sommerens delikatesser, der er anført ovenfor, kun ribs, hagtorn og havtorn kan betragtes som et bær..

For en almindelig forbruger og en gourmet er sådanne forskelle ikke vigtige, men for snobber og pedanter er de korrekte navne en anstødssten i en tvist, derfor kan det være vigtigt at finde ud af, om en kartoffelfrugt er en knold eller et bær..

Erklæringen om, at kartoflen er bær, er sand. Mange er sikre på, at aflange eller sfæriske knolde, der vokser under jorden, er frugten af ​​natskyggekulturen, men denne opfattelse er forkert.

Set fra et botanisk synspunkt er situationen en helt anden. Frugterne vises på planten som et resultat af blomstring på det sted, hvor blomsten plejede at være. Denne proces observeres også på kartoffelbuske. Derfor kaldes frugten i kartofler et bær. Det har følgende egenskaber:

  • tynd grøn skal;
  • blød kerne;
  • tilstedeværelsen af ​​flere frø indeni.

Folket kalder det også en tomat, en pære, en sheblock. I modsætning til mange andre bær (korender, hindbær, jordbær, brombær) er kartofler ikke egnede til konsum, de betragtes som giftige på grund af den høje koncentration af solanin. De kan forårsage alvorlig forgiftning, forgiftning af kroppen.

Planten tilhører familien Solanaceae. Den del af det, som folk bruger til mad, er kartoffelknolden. Navnet "rodafgrøde", "rodkegle" er upassende her. Det dannes under jorden på rodprocesser, der kaldes stolons..

Således bliver det nøjagtigt klart, hvad en kartoffelknold er. Biologer har specielt afledt et separat koncept - en knold. Faktisk er dette en fortykkelse af selve roden, som senere bruges til planteformering. Desuden er det tilladt at bruge ikke kun hele knolde, men endda deres skårne skiver. Denne frøplantningsteknik er populær blandt erfarne landmænd og uerfarne gartnere på grund af sin enkelhed og økonomi..

Gartnere ved næsten alt om kartofler. Det vil ikke være en opdagelse for dem, at dets frugter er giftige. For at forstå dette og finde ud af mere om plantens struktur finder vi en beskrivelse af kulturen.

Beskrivelse af kartofler

Før du starter beskrivelsen af ​​kartoflen, er det værd at huske dens udseende. Først brugte Europas konger kulturens blomster som dekoration og anede ikke, at dette var et nærende og tilfredsstillende produkt. Kartofler begyndte at dyrkes under Peter den Store. I dag betragtes det som det andet brød. Både friske og frosne kartofler spises. Der er kendt mere end hundrede retter, der fremstiller det.

Ikke alle ved, hvilken type frugt en kartoffel har. Og dette er ikke en knold, som mange tror. Derudover er kartofler bær, men ifølge den almindeligt accepterede erklæring kalder det alle en grøntsag..

Kartoflen tilhører familien natskygge. Solyanum tuberosum (botanisk navn) er en flerårig afgrøde dyrket i en vækstsæson..

Kartofler formeres ved at plante underjordiske skud. Frø bruges til selektivt arbejde. I sidstnævnte tilfælde har planten en stilkrod og mange små rødder. Kartofler, der dyrkes fra en knold, har et fibrøst rodsystem. Typisk ligger underjordiske vegetative organer i en dybde på 30-40 cm. I nogle tilfælde går rodmassen 80 cm i jorden.

Skallen af ​​den underjordiske skyde er farvet i forskellige nuancer afhængigt af sorten: lilla, gul, lyserød, brun. Normalt er kødet hvidt. Knolde danner forskellige former:

  • oval;
  • aflang;
  • sfærisk;
  • med buler.

Vægten af ​​individuelle prøver når et kilo. I beskrivelsen af ​​kulturen er der information om kartoflen på otte kilo.

Hvad hedder kartoffelfrugten

Frugttypen af ​​kartofler er den samme som for tomater, peberfrugter og ægplanter. Det er en lille grøn bær med små frø indeni.

Ofte har frugterne ikke tid til at sætte på grund af, at blomsterne falder. De har ingen næringsværdi og indeholder en stor mængde giftigt alkaloid. I modsætning til bær, peberfrugter og tomater er det forbudt at spise dem. Til madlavning anvendes knolde, der fejlagtigt betragtes som frugt..

Kartoffelstrukturen er sådan, at den spiselige del af planten er en underjordisk skyde. Det er her, at gavnlige stoffer akkumuleres. Knolden består af celler fyldt med stivelse og er dækket udvendigt med et lag korkvæv. På overfladen er der øjne - aksillære knopper. Unge skud udvikler sig fra dem.

Hvis planten ikke danner bær, skyldes det normalt følgende årsager:

  • skadedyr har spist blomster;
  • unge kartofler blev høstet umiddelbart efter blomstring uden at lade æggestokkene danne sig;
  • kulturen har ikke modtaget yderligere næringsenzymer;
  • mangel på ordentlig pleje (jordbearbejdning og regelmæssig vanding).

Først i første halvdel af det 18. århundrede blev det kendt, at kartoffelbær er giftige, og du kan kun spise underjordiske skud. Menneskelig analfabetisme har ført til et stort antal forgiftninger og dødsfald. I dag er grøntsagen blevet undersøgt nok. Den opnåede viden og beskrivelsen udarbejdet af biologer hjalp med at udelukke mulig skade på produktet.

Jorddele af kartofler - blade, toppe, blomster og frø

Alle har set en kartoffelmark. Planter plantes ved hjælp af forskellige teknologier, der øger udbyttet. Under den aktive udvikling af rødder, blade og stilke begynder dannelsen af ​​underjordiske skud.

Som det allerede blev klart af beskrivelsen af ​​kulturen, er frugttypen i kartoflen et flerfrøet bær. Den består af tre skaller:

  1. Hud. Beskytter papirmassen mod skader og negativ miljøpåvirkning.
  2. Mellemlag. Dette er den saftige del af bæret, som bliver tyndere, når vanding er utilstrækkelig..
  3. Det indre lag. Det er en saftig papirmasse med frø.

Bærene af en kartoffel har en jordbærsmag. De er giftige på grund af deres høje solaninindhold. Antallet af frø pr. Frugt er fra 150 til 250 stykker. Frøstørrelsen afhænger af sorten. Normalt er de små, praktisk talt ikke brugt til reproduktion..

I beskrivelsen af ​​kartofler lægges der vægt på plantens jorddele:

  1. Bladene består af en petiole, flere laterale lapper. Deres farve afhænger af sorten og kan være enten lysegrøn eller mørkegrøn..
  2. Toppe indeholder giftige stoffer, der beskytter afgrøden mod skadedyr. Overvækst skyldes et overskud af gødning, stort plantemateriale og dårlig belysning..
  3. Blomsterne er hvide, lyserøde og lilla. De er placeret øverst på stammen. Normalt selvbestøvet. Det vigtigste kendetegn ved hver familie er blomstens struktur. I kartofler er den fembladet med en pistil bestående af karpeller.
  4. En plante har fire til otte stængler. Deres højde når 1,5 meter. De dannes fra en knopp og skaber en busk. Hver stamme har vingelignende vedhæng.

At dømme efter beskrivelsen af ​​moderne afgrødesorter producerer de få frø. Opdrættere arbejder på at skabe nye typer kartofler, der øger udbyttet af grøntsagen.

Kartoffels sammensætning og nyttige egenskaber

Den kemiske sammensætning af en grøntsag afhænger af vækstbetingelserne og sorten. Normalt spiselige skud indeholder 75% vand. Resten er tørstof. Disse inkluderer:

Brug af kartofler i folkemedicin er berettiget med en så unik sammensætning. Kartoffelbaserede produkter er nyttige for kroppen, nemlig:

  • helbrede sår
  • eliminere betændelse
  • styrke immunsystemet
  • lavere blodtryk
  • behandle forbrændinger, bylder, sår;
  • forbedre arbejdet i hjertet og blodkarrene
  • fjern overskydende væske fra kroppen
  • normalisere den metaboliske proces.

Kartofler anbefales til brug af mennesker, der lider af følgende patologier:

  • forhøjet blodtryk;
  • aterosklerose;
  • mavesår;
  • hæmorroider
  • gastritis;
  • migræne
  • nyre- og hjertesygdomme.

Knoldmasse bruges aktivt som ansigtsmasker. De hjælper med at forynge huden og fjerne tegn på træthed. Regelmæssig brug af kartoffelmasker hjælper med at udglatte rynker.

Friskpresset grøntsagssaft bruges internt til at normalisere det kardiovaskulære systems funktion. Det indtages et halvt glas tre gange om dagen. Behandlingsvarighed - tre uger.

Til behandling af gastritis og forstoppelse, drik 200 ml juice straks efter vågnen. Proceduren udføres i to uger, så tager de en pause i 10 dage og gentager kurset.

På trods af den positive beskrivelse af kartoffels medicinske egenskaber kan dets anvendelse skade kroppen. Solanin, taget fra blade, blomster og bær i knolde, forårsager ofte forgiftning. Derfor er det bedre at bruge kartofler som medicin efter at have konsulteret din læge, og når det dyrkes og opbevares, er det vigtigt at følge reglerne for behandling og pleje..

Kartoffelernes særlige sted bestemmes af dets enkle voksende teknologi, næringsværdi og vitaminsammensætning. Derfor findes det ofte på borde i mange lande rundt om i verden..